همه چیز در مورد کاشت و پرورش ذرت با فیلم آموزش آبیاری قطره ای

کاشت ذرت را در فقیر ترین خاک با بهترین کیفیت تولید کنید

همه چیز در مورد کاشت ذرت

همه چیز در مورد کاشت و آبیاری قطره ای ذرت در مقیاس بزرگ در فصل و شرایط آب و هوایی غیرقابل پیش بینی یا کمبود آب مواجه هستید چالش برانگیز است.

با این حال، با آبیاری قطره‌ای، می‌توانید کنترل کامل زمان تحویل آب و مواد مغذی به ریشه محصول خود را در دست بگیرید – کاهش خطرات مرتبط با آب و هوا، مدیریت ورودی‌ها و تضمین سودآوری.

آبیاری قطره ای چیست و چرا باید از آن در کاشت ذرت استفاده کرد؟

آبیاری قطره‌ای یک سیستم انتقال آب و مواد مغذی است که در زیر یا بالای زمین قرار می‌گیرد و به شما این امکان را می‌دهد تا آب و مواد مغذی را مستقیماً به منطقه ریشه و در مقادیر دقیق بر اساس نیاز فعلی گیاه برسانید.

می توان آن را در همه توپوگرافی ها، اندازه های مزرعه و انواع خاک اعمال کرد. این بدان معنی است که شما می توانید رطوبت خاک و سطوح مواد مغذی بهینه را در همه شرایط حفظ کنید. این منجر به صرفه جویی در آب و کود و همچنین بهبود عملکرد می شود.

آبیاری قطره ای به شما امکان می دهد:

کنترل رطوبت خاک و سطوح مواد مغذی را حفظ کنید.

حمایت از افزایش جمعیت گیاهی

افزایش تعداد هکتارهای آبی که منجر به افزایش قابل توجه عملکرد سالانه می شود.

صرفه جویی در هزینه های آب و انرژی.

آبیاری قطره ای چه کمکی می تواند برای عملیات کاشت ذرت شما انجام دهد؟

با استفاده از منابع کمتر سودآوری بیشتری کسب کنید

بازدهی بالاتر، بهره برداری مداوم و ۱۰۰ درصدی از زمین

آبیاری قطره ای ۱۰۰ درصد مزرعه شما را بدون توجه به توپوگرافی، شکل مزرعه و نوع خاک به طور یکنواخت آبیاری می کند.

با آبیاری قطره ای محدوده عملکردی بین ۱۵ تا ۱۸ تن ذرت در هکتار را به طور مداوم، در هر سال، بدون توجه به شرایط آب و هوایی و فصل کاشت تولید می کنید.

آبیاری قطره‌ای باعث افزایش تبخیر یا رواناب صفر می‌شود، بنابراین بهترین شاخص راندمان مصرف آب (WUE) ممکن را ایجاد می‌کند.

راندمان بالای کاربرد مواد مغذی در آبیاری قطره ای حداکثر تولید را در هر واحد کود تضمین می کند.

هزینه های جاری پایین

کنترل مؤثر علف‌های هرز

تحویل دقیق آب، حداقل رشد علف‌های هرز را تضمین می‌کند و هزینه‌های علف‌کش را کاهش می‌دهد.

حداقل تعمیر و نگهداری

سیستم های قطره ای فاقد قطعات متحرک یا مکانیزم های پیچیده هستند، بنابراین در مقایسه با آبپاش های بارانی نیاز به نگهداری کمتری دارند و خرابی کمتری را تحمل می کنند. سیستم‌های آبیاری قطره‌ای را می‌توان از راه دور اجرا و برنامه‌ریزی کرد و به کارگر کمتری در هکتار نیاز دارد.

عملکرد طولانی مدت

سیستم آبیاری قطره ای زیرسطحی می تواند تا ۲۰ سال دوام بیاورد و بسیاری از اجزاء مانند فیلترها، شیرها و لوله های انتقال آب می توانند حتی بیشتر عمر کنند.

چرا کاشت ذرت در هر فصل با آبیاری قطره ای برای محیط زیست بهتر است؟

ذرت سومین منبع غذایی گیاهی در جهان است. همچنین موضوع یک ارزیابی چرخه زندگی (LCA) است که از داده‌های رشد ذرت جمع‌آوری‌شده در طی ۶ سال از ۲۰۰ تولیدکننده ذرت در ترکیه استفاده می‌کند. نتایج این LCA نشان می دهد که آبیاری قطره ای بسیار مفیدتر از آبیاری غرقابی یا بارانی از نظر به حداقل رساندن اثرات منفی زیست محیطی است.

در مقایسه با سیل و آبپاش، فصل کاشت ذرت آبیاری قطره ای عملکرد بالاتری نشان داد، به کود بسیار کمتری نیاز داشت و منجر به کاهش انتشار کربن شد.

در کاشت ذرت از آبیاری سطحی یا زیر سطحی استفاده کنیم؟

سیستم های آبیاری قطره ای زیرسطحی (SDI) برای عملیات در مقیاس بزرگ مناسب ترین هستند. در مقایسه با سیستم‌های روی سطح، نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه بالاتری دارند، اما مزایای بیشتری مانند نیاز به نیروی کار کمتر و سادگی عملیاتی را ارائه می‌کنند. سیستم‌های SDI از روش‌های خاک‌ورزی مدرن مانند خاک‌ورزی بدون خاک‌ورزی یا حداقل استفاده می‌کنند.

سیستم های روی سطح برای مزارع کوچک تا متوسط ​​مناسب تر هستند. آنها نیاز به سرمایه گذاری اولیه کمتری دارند، اما هزینه عملیاتی بالاتری را در ارتباط با استقرار و جمع آوری خطوط قطره ای فصلی دارند. سیستم های روی سطح را می توان به صورت ۱۰۰% قابل حمل طراحی کرد که آنها را برای زمین های اجاره ای مناسب می کند و به کشاورزان اجازه می دهد سرمایه گذاری خود را با خود ببرند.

تفاوت آبیاری قطره ای نسبت به آبیاری بارانی برای کاشت ذرت چیست؟

ثابت شده است که آبیاری قطره‌ای تا ۲۰ درصد عملکرد بالاتری نسبت به آبیاری بارانی با استفاده از همان مقدار آب دارد.

از آنجایی که آبپاش های بارانی، آب را روی برگ‌ها می‌پاشند، قسمت زیادی از آن در اثر تبخیر مخصوصا کاشت ذرت در فصل تابستان از بین می‌رود، در حالی که با آبیاری قطره‌ای، ۱۰۰ درصد آب مصرف می‌شود. برای تولید بیشتر ذرت استفاده می شود.

سیستم‌های قطره‌ای زیرسطحی ۱۰۰ درصد مزرعه شما را آبیاری می‌کنند، در حالی که آبیاری بارانی ۲۱ درصد از محصول شما را آبیاری نمی‌کند.

قطره ای نیز راه حل تحویل ایده آل برای کود است. با کود دهی دقیق، هزینه های مصرف کود را به حداقل می رسانید و کارایی هر منبعی را که در اختیار دارید افزایش می دهید.

مزیت استفاده از آبیاری قطره ای به جای آبیاری با جوب آب شیاری

ثابت شده است که آبیاری قطره ای تا ۴۰ درصد عملکرد بالاتری نسبت به آبیاری جوب چه ای دارد و در عین حال تا ۵۰ درصد در مصرف آب و ۳۰ درصد در مواد مغذی و نیروی کار صرفه جویی می کند. علاوه بر این، آبیاری قطره ای به جلوگیری از شستشوی مواد مغذی و رواناب که در آبیاری شیاردار رایج است کمک می کند. یکی دیگر از مزایای مهم تحویل سریع و دقیق آب و مواد مغذی به گیاهان در زمان کوتاه در مقایسه با آبیاری جویچه ای که ممکن است چند روز طول بکشد. علاوه بر این، تمام محصول با آبیاری قطره ای به دلیل تامین همگن آب و مواد مغذی به طور مستقیم به ریشه ها به طور قابل توجهی بهتر است.

در مناطقی که بارندگی زیاد داریم آیا استفاده از آبیاری قطره ای برای کاشت ذرت مناسب است؟

قطعا. در حالی که داشتن بارندگی فراوان بدیهی است یک مزیت بزرگ است، باران هرگز به اندازه کافی ثابت نیست که به محصول اجازه دهد به پتانسیل عملکرد کامل خود برسد. این امر در مورد خاک های شنی که ظرفیت نگهداری آب کمتری دارند بیشتر مشهود است.

علاوه بر این، قطره‌ ای نیز یک سیستم تحویل مواد مغذی است که به شما امکان می‌دهد تا سطوح مواد مغذی را در خاک خود به روشی دقیق و اقتصادی کوددهی و کنترل کنید.

استفاده از کودها می تواند بیهوده باشد، در شرایط بارانی که باعث شستشوی آب می شود.

تقسیم مصرف مواد مغذی شما در طول فصل تضمین می کند که محصول ذرت شما در زمانی که به آن نیاز دارد انجام شود.

این همان چیزی است که سیستم های قطره ای را به ابزاری عالی برای افزایش بهره وری در زمین های دیم قبلی تبدیل می کند.

برای آبیاری ذرت در زمین های ناهموار با شکلی نامظم چه کاری انجام دهیم؟

آبیاری قطره ای با تمام اشکال و اندازه های کرت، انواع خاک و همه توپوگرافی ها مناسب است. می‌توانید از خطوط قطره‌ای جبران‌کننده فشار استفاده کنید که سرعت جریان یکسانی را در سطوح مختلف فشار حفظ می‌کنند، بنابراین هر گیاه در مزرعه دقیقاً به همان میزان آب و مواد مغذی دریافت می‌کند، صرف نظر از تغییرات ارتفاع یا فاصله از منبع آب.

آیا آبیاری قطره ای روش جدیدی برای پرورش ذرت است؟

برای بیش از ۴۰ سال، پرورش دهندگان برتر آبیاری قطره ای را در مزارع خود انتخاب کرده اند. مانند فیلم همه چیز در مورد کاشت ذرت در ایالات متحده آمریکا، آمریکای لاتین و خاورمیانه صدها هزار هکتار را به قطره‌ای انتقال داده‌اند. در کشور عزیزمان ایران باتوجه به کمبود شدید منابع آب و نیاز بیشتر سالانه به مصرف ذرت آبیاری قطره ای را به عنوان بهترین راه کار برای تولید محصول است.

میتوانید مزرعه ذرت خود را از راه دور آبیاری کنید.

بله. آبیاری دقیق به راحتی با کنترل از راه دور و اتوماسیون ترکیب می شود تا آبیاری شما را کارآمدتر کند و به شما امکان دسترسی فوری از تلفن همراه، تبلت یا رایانه را می دهد. درباره کشاورزی دیجیتال بیشتر بخوانید

برچسب‌ها:

اشتراک گذاری

در whatsapp به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
خرید، استعلام قیمت و مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
×