کشاورزی هند

چگونه هند به بزرگ ترین تولید کننده محصولات کشاورزی دنیا تبدیل می شود

رشد سرمایه گذاری در صنعت کشاورزی هند

صنعت کشاورزی هند در یک دوراهی قرار دارد زمانی که هندوستان ۷۵ سال پیش به یک کشور مستقل تبدیل شد، محصولات کشاورزی محرک اقتصاد بود و بیش از نیمی از تولید ناخالص داخلی کشور را به خود اختصاص داد.

امروزه هند هنوز یکی از بزرگترین و متنوع ترین تولیدکنندگان مواد غذایی در جهان است و محصولات کشاورزی – منبع بیش از ۲۰ درصد درآمد هند – بخش مرکزی اقتصاد باقی مانده است.

اما مشکلات قابل توجهی وجود دارد که مانع از پتانسیل بکر کشور می شود. اگر حل شود، شکوفایی صنعت کشاورزی می تواند هم اقتصاد را تقویت کند و هم معیشت و درآمد کشاورزان را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. تا سال ۲۰۳۰، کشاورزی می تواند حدود ۶۰۰ میلیارد دلار کمک کند. به تولید ناخالص داخلی هند – افزایش ۵۰ درصدی نسبت به سهم هند در سال ۲۰۲۰.اما برای رسیدن به آن، هند باید قفل رشد و بهره‌ وری این بخش را باز کند.

کلید گسترش تبدیل هند به یک نیروگاه کشاورزی، فناوری کشاورزی است.

هند در فناوری پیشرفته از کشورهای توسعه یافته کشاورزی عقب است.

به بیان ساده، کشاورزان هندی در شرایط نامساعدی با هم رقابت می کنند: نیمی از آنها فاقد تجهیزات اولیه کشاورزی هستند، از هر چهار مزرعه، سه مزرعه در معرض آسیب های زراعی ناشی از آفات و آب و هوا هستند، و ۵۰ درصد از کشاورزان هندی به منابع مالی سنتی دسترسی ندارند. کسانی که می توانند اعتبار دریافت کنند اغلب ۱۰ تا ۲۵ درصد بیشتر از نرخ های بازار بهره می پردازند.ما، پتانسیل فناوری پیشرفته را بررسی می‌کنیم، اینکه چگونه در حال حاضر نتایج را بهبود می‌ بخشد، و سرمایه‌ گذاران به دنبال چه چیزی هستند زیرا هند روستایی از کشاورزی مدرن استقبال می‌ کند.

فناوری پیشرفته می تواند در آغوش محصولات کشاورزان هند باشد و آنها را سود آورتر کند و سهم کشاورزی را در اقتصاد هندوستان تقویت کند.

از نظر تاریخی، کشاورز تنها یکی از ذینفعان متعددی بود که در بازاری متمرکز بود – بازارهای محلی که کشاورزان محصولات خود را در حراج می‌ فروشند. ظهور فناوری های دیجیتال و تکامل فناوری پیشرفته متعدد کشاورز را دقیقاً در قلب کل اکوسیستم قرار داده است. راه حل ها بیشتر کشاورز محور هستند: هر بخشی از زنجیره ارزش که دیجیتالی می شود، اعم از مالی، نهاده ها (محصولات مورد نیاز برای رشد محصولات زراعی مانند بذر، مواد شیمیایی کشاورزی، و کودها) یا مشاوره مستقیماً کشاورز را هدف قرار می دهد.

فناوری پیشرفته در حال حاضر محصولات کشاورزی هند را تقویت می کند

بین سال‌ های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰، چشم‌ انداز فناوری پیشرفته در هند از کمتر از ۵۰ استارت آپ به بیش از ۱۰۰۰ استارت آپ افزایش یافت، که ناشی از افزایش آگاهی کشاورزان، افزایش نفوذ اینترنت در روستاهای هند و نیاز به کارایی بیشتر در بخش کشاورزی بود. علاوه بر این، محیط نظارتی هند به تدریج در حال تکامل است تا رشد فناوری های دیجیتال در کشاورزی را تسهیل کند.

فناوری پیشرفته در هند به سرعت در حال رشد است – از شرکت های اصلی در زنجیره ارزش با استفاده از فناوری های دیجیتال مانند “برنامه های فوق العاده” تا نوآوری های استارت آپ ها و شرکت های فناوری بزرگ.

فناوری پیشرفته اگر به طور کامل پرورش یافته است، این پتانسیل را دارد که درآمد کشاورزان هندی را به رشد ۲۵ تا ۳۵ درصدی رشد دهد.

متصدیان کشاورزی موجود از فناوری‌ های دیجیتالی استفاده می‌ کنند تا مستقیماً به کشاورز مراجعه کنند یا محصولات و خدمات را در مناطق مجاور گسترش دهند. تامین کنندگان در حال تبدیل شدن به خریدار هستند، مشاوران در حال اضافه کردن منابع مالی هستند و هر ترکیبی ممکن است اتفاق بیفتد

ارائه دهندگان لوازم کشاورزی

مانند مواد شیمیایی کشاورزی، کودها و بذرها از فناوری برای ایجاد کانال های فروش مستقیم به کشاورز استفاده می کنند که واسطه ها و خرده فروشان را دور می زند. به عنوان مثال، UPL (به طور سنتی یک بازیگر اصلی مواد شیمیایی کشاورزی) خدمات مکانیزاسیون و مواد شیمیایی کشاورزی را از طریق پلتفرم دیجیتالی nurture.farm خود به کشاورزان ارائه می دهد. این شرکت همچنین برای ارائه خدمات مالی، مشاوره و بازار گسترش یافته است.

شرکت‌ ها، از جمله بانک‌ ها و غیربانک‌ ها

که عمدتاً درگیر تأمین مالی از طریق وام‌ های کشاورزی و روستایی هستند، از فناوری برای درک بهتر کشاورز، ارائه محصولات هدفمند و کاهش خطرات وام استفاده می‌ کنند. به عنوان مثال، بانک دولتی هند (SBI) برنامه YONO Krishi را برای برآوردن نیازهای مالی، ورودی ها و مشاوره کشاورزان توسعه داد.

شرکت های فروش تجهیزات کشاورزی

نیز ارائه مکانیزاسیون را به عنوان خدمت به کشاورزان آغاز کرده اند. برای مثال ماهیندرا خدمات اجاره تراکتور ارائه می دهد.

شرکت هایی که در تهیه، فرآوری یا فروش محصولات کشاورزی فعالیت می کنند

شروع به ادغام عقب مانده در زنجیره تامین و ایجاد پیوندهای بازار برای کشاورز کرده اند. به عنوان مثال، ITC، یک بازیگر اصلی خروجی، از شبکه e-Choupal خود برای گسترش تدارکات مستقیم از مزرعه در ۲۰ سال گذشته استفاده کرد. اکنون برنامه فوق العاده ITCMAARS را راه اندازی کرده است. با استفاده از رویکرد مشارکتی، این برنامه به کشاورزان امکان دسترسی به ابزارهای مدرن، نهاده های با کیفیت با قیمت مناسب و امور مالی را می دهد.

اکوسیستم فناوری پیشرفته که به طور کامل پرورش یافته است، از طریق کاهش هزینه های ورودی، افزایش بهره وری و تحقق قیمت، اعتبار ارزان تر و درآمدهای جایگزین، می تواند درآمد کشاورزان هندی را به رشد ۲۵ تا ۳۵ درصدی برساند و ۹۵ میلیارد دلار به اقتصاد هند اضافه کند.

نقش دولت در توانمند سازی و توسعه فناوری پیشرفته

دولت هند نیز چندین گام سیاستی برداشته و آزمایش‌ هایی را برای تقویت فناوری و نوآوری در بخش کشاورزی انجام داده است:

دسترسی دیجیتالی آسان تر از طریق جمع آوری کشاورزان

 دولت سازمان‌ های کشاورز-تولیدکننده (FPOs) را ارتقا داده و ۷۵۰ میلیون دلار برای راه‌ اندازی بیش از ۱۰۰۰۰ FPO در پنج سال آینده اعطا کرده است.۵FPOها پایگاه کشاورزان را که در غیر این صورت تکه تکه شده اند، جمع می کنند، و به شرکت های دارای فناوری پیشرفته (مانند ساموناتی) کمک می کنند تا به راحتی به مدل های کسب و کار خود دسترسی پیدا کرده و آن را افزایش دهند.

توسعه “agristack”.هند در حال ایجاد یک پایگاه داده یکپارچه

از مجموعه داده های کشاورزی است که به کشاورزان بر اساس زمین ها یشان مرتبط می شود. این امر به شرکت‌ های دارای فناوری پیشرفته امکان می‌دهد تا محصولات را بر اساس نیازهای کشاورزان که بر اساس اندازه زمین، محصول کاشته شده و شرایط خاک متفاوت است، سفارشی کنند.

کارت دیجیتال خاک

سلامتیک برنامه دیجیتالی کارت سلامت خاک مستلزم ترسیم ترکیب و کیفیت خاک در سطح کشاورز است. این می تواند به شرکت های دارای فناوری پیشرفته در هند کمک کند تا ابتکارات کشاورزی دقیق را ترویج کنند و پیشنهادات خود را برای گروه های کشاورز خاص ارائه دهند.

انتقال سود مستقیم به صورت دیجیتالی در فروش کود

این طرح مستقیماً یارانه کود ها و سایر کالاها را به کشاورز منتقل می کند. هویت کشاورز را در مکان‌ های فروش و از طریق تأیید اعتبار تأیید می‌ کند. این می تواند به طور قابل توجهی پذیرش کود ها را تشویق کند و نشت در حمل و نقل را کاهش دهد و قیمت مناسب را برای کشاورزان خرده پا حفظ کند.

بازار ملی کشاورزی (eNAM).این پورتال تجارت آنلاین الکترونیکی پان هندوستان

 مند های کمیته بازار محصولات کشاورزی (APMC) موجود را به هم متصل می کند و یک بازار ملی یکپارچه برای کالاهای کشاورزی تشکیل می دهد که از طریق فرآیند شفاف حراج قیمت های بهتر را برای کشاورزان تضمین می کند.

صندوق شتاب دهنده کشاورزی و زیرساخت عمومی دیجیتال

دولت اخیراً صندوق جدیدی را برای ارتقای سیستم فناوری پیشرفته اعلام کرده است که به طور بالقوه راه اندازی استارت آپ های جدیدی است که ممکن است پذیرش دیجیتال و دامنه راه حل های دیجیتالی در دسترس کشاورزان را افزایش دهد.علاوه بر این، دولت قصد خود را برای ایجاد یک زیرساخت عمومی دیجیتال منبع باز ایجاد کرد که احتمالاً از فناوری پیشرفته با خدمات اطلاعاتی مرتبط در سراسر زنجیره ارزش پشتیبانی می کند.

این ابتکارات در حال ایجاد یک اکوسیستم فناوری پیشرفته در کشور، حمایت از کشاورزان در مناطقی است که به بیشترین کمک نیاز دارند.

سرمایه گذاران به دنبال چه هستند؟

با ابتکارات دولتی و باز بودن کشاورزان برای پذیرش فناوری پیشرفته آماده تعامل برای گسترش کشاورزی هندوستان هستند، اما برای موفقیت، به منابع مالی پایدار و یک اکوسیستم حمایتی و پویا نیاز دارند.

فناوری محصولات کشاورزی در هند با توجه روزافزون سرمایه گذاری خطر پذیر (VC) در سال های اخیر شکوفا شده است. Accel و Sequoia Capital در شرکت هایی مانند Samunnati، Ninjacart، DeHaat و Bijak سرمایه گذاری کردند.طی چهار سال گذشته، فناوری پیشرفته در کشاورزی هندوستان تقریباً ۱.۶ میلیارد دلار جمع آوری کرده اند. شرکت های VC تنها در سال ۲۰۲۲ بیش از ۱.۲ میلیارد دلار از طریق ۱۱۴ قرارداد سرمایه گذاری کردند که ۵۰ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۲۱ و سه برابر سرمایه گذاری انجام شده در سال ۲۰۲۰ است. میانگین اندازه معاملات در حال رشد است، که نشان می دهد شرکت های نوپا علی رغم رکود اقتصادی در این فضا در حال بلوغ هستند.

فناوری پیشرفته پایین دستی:

اینها در درجه اول پلتفرم ها یا مدل های B2B یا B2C هستند تا کشاورزان را با مشاغل یا مصرف کنندگان مرتبط کنند. در سال ۲۰۲۲، شرکت هایی مانند Ninjacart، Absolute و Waycool بیش از ۷۰۷ میلیون دلار سرمایه جذب کردند. تصمیمات تامین مالی توسط بلوغ مدل‌ های کسب‌ وکار، نیاز به دورهای بعدی سرمایه‌ گذاری و فرصت‌ های بسیار قابل دسترسی و درآمد زایی در بین دسته‌ ها هدایت می‌ شوند.

اکوسیستم‌های سرتاسری:

اینها پلتفرم‌ هایی هستند که در زنجیره ارزش بازی می‌ کنند و در بخش‌ های مختلف، مانند ورودی‌ ها و خروجی‌ ها حضور چشمگیری دارند. در سال ۲۰۲۲، چنین شرکت هایی، به عنوان مثال، DeHaat، بیش از ۱۱۳ میلیون دلار سرمایه جذب کردند.

راه حل های دیجیتال و فناوری پیشرفته دقیق:

این راه حل ها یا محصولات دیجیتالی هستند که خدماتی مانند مشاوره، کشاورزی دقیق و راه حل های مبتنی بر حس گر را به کشاورزان ارائه می دهند. در سال ۲۰۲۲، شرکت هایی مانند Cropin بیش از ۹۲ میلیون دلار سرمایه جذب کردند.

فناوری های میانی:

اینها فناوری هایی هستند که به ارائه راه حل های زنجیره تامین کمک می کنند که کارایی را در زمینه هایی مانند لجستیک و انبار داری بهبود می بخشد. در سال ۲۰۲۲، شرکت هایی مانند آریا بیش از ۸۰ میلیون دلار سرمایه جذب کردند.

فناوری بیوتکنولوژی:

اینها فناوری هایی هستند که از بیوتکنولوژی برای ایجاد محصولات جدید سبز و پایدار یا موادی مانند افزودنی های غذایی استفاده می کنند. در سال ۲۰۲۲، شرکت هایی مانند String Bio بیش از ۶۳ میلیون دلار سرمایه جذب کردند.

بر خلاف سایر نقاط جهان، جایی که سرمایه گذاری کشاورزی بر روی غذاهای نوآورانه متمرکز شده است – به سایر غذاهای گیاهی فکر کنید – سرمایه گذاری در هند بر روی اصول اساسی متمرکز شده است: تامین مالی و فناوری برای بهبود کشاورزی و شیوه های مزرعه و جلوگیری از خطرات آب و هوایی. مانند خشکسالی، آفات و سیل).

در نتیجه، سرمایه گذاران با دیدگاهی متفاوت به هند برخورد می کنند. مصاحبه‌ های ما با شرکت‌ های VC نشان می‌ دهد که آنها هنگام تصمیم‌ گیری در مورد فناوری‌ های جدید بر روی پنج عامل تمرکز می‌کنند: اندازه بازار، وسعت پیشنهادات، کشش با مشتریان، توانایی مقیاس‌ پذیری، و عامل X (غیر ملموس مانند منحنی یادگیری). استفاده کارآمد از فناوری های جدید لازم است).

رشد کن یا بمیر: موفقیت فناوری پیشرفته در هند

سرمایه گذاران در فناوری پیشرفته هند، یا باید برخی از سوالات اساسی از جمله موارد زیر را بپرسند.

آیا یک فناوری پیشرفته در چندین نقطه تماس و وسعت پیشنهادات سرمایه گذاری می کند؟

برخلاف تجارت الکترونیک، فناوری پیشرفته حجم معاملات پایینی را برای کشاورزان دریافت می کنند اما هزینه های زیادی را برای خرید پرداخت می کنند، مانند اینکه کشاورز را وادار به نصب یک برنامه و امتحان یک محصول کند. این امر به دلیل تلاش های بی وقفه چندین فناوری پیشرفته و متصدیان برای ورود به این فضا پیچیده می شود، هزینه ها را کاهش می دهد و خود کشاورزان مایل به آزمایش با چندین برنامه در جستجوی بیشترین ارزش هستند.

برای غلبه بر این چالش، استارت‌آپ‌ هایی مانند Gramophone، Samunnati، DeHaat و غیره نقاط تماس بیشتری را ارائه می‌ کنند و سبد محصولات خود را برای ارائه خدمات در سراسر زنجیره ارزش، از ورودی و تامین مالی گرفته تا مشاوره، گسترش می‌ دهند. حتی پلتفرم هایی که با یک مورد استفاده شروع می شوند در حال گسترش به بخش های مجاور زنجیره ارزش هستند.

آیا فناوری پیشرفته یک مدل “فیگیتال” را پذیرفته است؟

در روستاهای هند، زیرساخت های فیزیکی و دیجیتالی مهم هستند. اگرچه ۷۵ تا ۸۰ درصد خانوار های کشاورز به گوشی هوشمند دسترسی دارند،بیشتر آنها هنوز ترجیح می دهند نقاط تماس فیزیکی برای پشتیبانی دیجیتال مانند آموزش یا کمک در نصب برنامه داشته باشند. شرکت های فناوری پیشرفته مانند Agrostar و DeHaat تیم های میدانی برای بازدیدهای روی زمین و ایجاد کمپین هایی برای نفوذ بیشتر برنامه های خود دارند.

یکی از راه‌ های حمایت از مشتری: اکوسیستم ITC e-Chupal توانسته شکاف در زیرساخت‌ های دیجیتال روستایی را از طریق شبکه‌ ای از سانچالک‌ های مرکزی (ناظران) پر کند که به‌ عنوان نقاط تماس فیزیکی برای اکوسیستم عمل می‌ کنند و کشاورزان همچنان به آنها تکیه می‌کنند.

تماس حضوری با کشاورز می تواند به طرق مختلف اتفاق بیفتد. نمایندگان میدانی یکی از گزینه ها هستند. نمونه های دیگر شامل حضور یک تامین کننده کود در بازارهای خرد محلی هند یا شعب بانک های روستایی برای agrifintechs است.

آیا فناوری پیشرفته برای محصول یا خدمات مناسب هزینه می گیرد؟

مدل درست درآمد زایی بسیار مهم است. برخی از شرکت ها در تلاش برای کسب درآمد از خدمات مشاوره هستند، اما اکثر کشاورزان – نه فقط کشاورزان هندی – تمایلی به پرداخت هزینه برای مشاوره ندارند. به طور کلی، مشاوره دروازه ورود به تجارت است، نه خود یک تجارت.

آیا نور فناوری پیشرفته بر دارایی ها است؟

فناوری پیشرفته که کمتر به سرمایه گذاری در دارایی ها متکی هستند، می توانند به سرعت در سراسر مناطق جغرافیایی افزایش یابند. به عنوان مثال، آگریبازار در سال مالی ۲۰۲۱ به ۲۲۵۰ میلیون دلار ارزش ناخالص کالا رسیده بود.با پایه دارایی ثابت حدود ۲.۵ میلیون دلار.این کار را با انتقال مسئولیت ذخیره سازی، بررسی کیفیت و حمل و نقل به خریداران و فروشندگان در پلتفرم برای اکثر معاملات انجام داد.

فناوری پیشرفته که نیاز به سرمایه گذاری در زیرساخت های فیزیکی یا دارایی دارند، معمولاً سعی می کنند مدل های خود را به کارآفرینان محلی که سرمایه گذاری در تجهیزات و امکانات انجام می دهند، وابسته نگه دارند. به عنوان مثال، DeHaat و Agrostar از کارآفرینان روستایی برای ارائه خدمات و تحویل آخرین مایل در روستاها استفاده می کنند و آنها را قادر می سازد تقاضا را تجمیع کرده و حجم بیشتری را تحویل دهند.

پتانسیل برای یک سپر محصولات کشاورزی هند

سرمایه گذاران و شرکت های فناوری پیشرفته که موانع منحصر به فرد محصولات کشاورزی هند را پشت سر می گذارند ممکن است پتانسیل بی حد و حصری را ببینند. سه تا پنج سال آینده برای بازیکنان فعلی و بازیکنان جدید حیاتی خواهد بود.

چند بازیگر اصلی، به ویژه آنهایی که دارای پیوندهای زنجیره تامین قوی با مزرعه هستند، می توانند به عنوان بازیگران مسلط در این فضا ظاهر شوند. این شرکت‌ ها می‌ توانند از مجموعه‌ ای از بازیگران کوچک‌ تر و خاص پشتیبانی کنند که به نوبه خود از پلتفرم‌ های سرتاسری برای رشد استفاده می‌ کنند.

همکاری بسیار مهم خواهد بود. در حالی که فناوری پیشرفته ممکن است تصمیم گیری بهتر را تسهیل کنند و روش های کشاورزی دستی مانند سمپاشی را جایگزین کنند، وابستگی به خرده فروشان را کاهش دهند ، شرکت های فعلی در اکوسیستم جدید برای تحقیق و توسعه و تامین مواد شیمیایی و کود ها مهم هستند.

پلتفرم های آنلاین برای کشاورزی در هندوستان

در حال حاضر پلتفرم های موفقی در حال ظهور هستند که به کشاورزان چتری از محصولات و خدمات را برای پرداختن به چندین نقطه درد بحرانی ارائه می دهند. این اکوسیستم‌ های کشاورزی هندوستان تک فروشگاهی همچنین یک ستون فقرات/زنجیره تامین فیزیکی ایجاد می‌ کنند که دسترسی شرکت‌ های فعال و شرکت‌ های نوپا را به پایگاه کشاورزان تکه تکه آسان‌تر می‌کند.

فناوری پیشرفته یک فرصت منحصر به فرد برای تبدیل شدن به شرکای ایده آل برای شرکت هایی که به دنبال دسترسی به بازار هستند، دارند. در این سناریو، شرکت‌ های محصولات کشاورزی هند موجود با داشتن دسترسی کارآمدتر و مقرون‌ به‌ صرفه‌ تر به کشاورز در مقایسه با راه‌اندازی‌ های سنتی که نیروی انسانی فشرده دارند، برای کشاورز ارزش ایجاد می‌کنند. این سیستمی است که می‌ سازد: هرچه کشاورز فناوری پیشرفته را بیشتر بشناسند، محصولات بهتری را می‌ توانند توسعه دهند.

مزارع هند چندین دهه است که غذا را برای هند و جهان تولید می کنند. فن‌آوری‌ های دیجیتال می‌ توانند تولید را در هر مرحله، از محصولات کشاورزی با کیفیت هند گرفته تا خروجی‌ های کشاورزی در کلاس جهانی، افزایش دهند. این می تواند به ایجاد رشد پایدار برای کشاورزی هندوستان کمک کند، ثروت اقتصادی در مناطق روستایی را در یک اکوسیستم شکوفا افزایش دهد و به کل اقتصاد منتفع شود.

برچسب‌ها:,

اشتراک گذاری

در whatsapp به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
خرید، استعلام قیمت و مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
×